Meklēt


Dalies ja noderīgs:

Informācija - Par laistīšanas sistēmām

Kapilārā jeb pilienlaistīšanas sistēma

Mūsdienu cilvēka ikdienas laika grafiks kļūst arvien saspringtāks. Mazāk laika paliek arī dārza kopšanai. Tāpēc svarīgi, pēc iespējas atvieglot darbus un samazināt tiem nepieciešamo laiku. Viens no laikietilpīgākajiem dārza kopšanas darbiem ir laistīšana. Tās veikšanu var pilnībā uzticēt automatizētai pielienlaistīšanas sistēmai.
Šāda sistēma piemērota privātiem dārziem un nelielām siltumnīcām. Pateicoties mūsdienu risinājumiem, "zaļais dārzs" izveidojams arī pilsētās uz ēku jumtiem un terasēm, kur augi iestādīti konteineros. Aktuālo jautājumu par precīzu nepieciešamā ūdens daudzumu augiem lieliski atrisina itāļu firmas CLABER pilienlaistīšanas sistēmas.

CLABER pilienlaistīšanas sistēmas priekšrocības.

Atkarībā no esošās situācijas un augu audzēšanas specifikas, sistēma ir viegli pielāgojama, ērti un vienkārši uzstādāma. Visas sastāvdaļas izstrādātas no augstvērtīgiem, izturīgiem materiāliem. Sistēmai nepieciešama zema darba spiediena ūdens plūsma. Ja nepieciešams, ūdens padevei papildus var pieslēgt arī barības vielu padevi. Katrai kultūraugu grupai var būt atšķirīgas prasības pēc ūdens un barības vielu daudzuma. Tāpēc sistēma aprīkojama ar ūdens taimeri, kas regulē ūdens un barības vielu intensitāti un biežumu, precīci pievada ūdeni un barības vielas kultūraugu sakņu zonai. Tā kā ūdens ir normēts, tad būtiski samazinās ūdens patēriņš un samazinās gaisa mitrums siltumnīcās, kas, savukārt, neveicina slimību rašanos. Šādu sistēmu neierok zemē, bet izvieto starp kultūragu rindām. Pateicoties tam, tā ir viegli kopjama, vajadzības gadījumā, iespējams viegli nomainīt kādu no sistēmas sastāvdaļām.

Kas jāzin pirms plānot šādu sistēmu dārzā?

Svarīgākie rādītāji, kas jāzin izvēloties šādu sistēmu, ir ūdens ņemšanas vieta (dziļurbums, spice, tuvumā esoša ūdenstilpne u.c.) un ūdens kvalitāte. Lai šāda sistēma labi kalpotu, nepieciešams tīrs ūdens. Obligāts nosacījums ir filtrēšanas sistēma. Ja reizē ar ūdeni tiek padotas barības vielas, tad pastāv sistēmas aizsērēšanas iespēja.
Atkarībā no kultūraugu augšanas apstākļu prasībām un vajadzības pēc ūdens, var izmantot pilinātājcauruli (caurulē ar noteiktu attālumu izveidoti sīki caurumiņi) vai mikroporu cauruli no speciāla, poraina materiāla, pa kuru ūdens izpil un iesūcas augsnē.

Pilinātājcaurule - ½" PE caurule ar izveidotiem caurumiņiem. Attālums starp caurumiem 33cm.

Mikroporu caurule - caurule, kurai ūdens lēnām izsūcas caur tās sieniņām.

Abas caurules paredzētas darba spiedienam no 0,5 līdz 1 bar un izvietojamas starp kultūraugu rindām.
Ja nepieciešams ūdeni pievadīt katram augam tieši pie saknēm, risinājums ir pievadcauruļu galos vai saslēgtā virknē uzstādīti īpaši pilinātāji, kas noteiktā laikā pievada attiecīgu ūdens daudzumu. Šāds risinājums lieliski noder augiem, kurus audzē podiņos vai konteineros.

PLUS IN-LINE pilinātājs

PLUS END-OF-LINE pilinātāji

No kā sastāv pilienlaistīšanas sistēma?

 

 

1. Maģistrālā PE (polietilēna) ½" (13-16mm) caurule, kas ir elastīga, pret aļģu veidošanos noturīga, kā arī izturīga zemu temperatūru un saules radiācijas ietekmē. Elastīgums ļauj cauruli viegli izritināt un izlīkumot starp augu grupām vai kultūraugu rindām.

2. Pievadošā PE (polietilēna) ¼" (4-6mm) caurule, kurai galā pievieno pilinātājuzgali.

3. Pilinātājuzgaļi ar atšķirīgu ūdens ražīgumu (atkartībā no modeļa 0-6 l/h; 0-10 l/h un 0-40l/h).

4. Dažādas konfigurācijas ½" savienojumi (divgabali, trejgabali, līkumi, pārejas savienojumi uz ¼" cauruli), kas palīdz izveidot vajadzīgo cauruļu sazarojumu dārzā.

5. Noslēgvārsti, kas lieliski noder, ja tiek veidotas vairākas neatkarīgas līnijas. Tādējādi, vajadzības gadījumā, iespējams katru līniju atsevišķi noslēgt.

6. Līnijfiltrs pievienojams ½" PE caurulei līnijas sākumā. Iekšpusē gružu sietiņš, kas aiztur nelielus smilts vai netīrumu piemaisījumus.

7. Taimeris - neliels ar 9V bateriju darbināms caurplūdes vadība bloks, ar kura palīdzību sistēmu iespējams pilnībā automatizēt. Taimerī iestata laiku, kad jāuzsāk laistīšana un laistīšanas ilgums. Paredzēts 1 vai 2 līnijām.

8. Lietus sensors izmantojams atklātās platībās, situācijās, kad sistēma aprīkota ar taimeri. Lietus gadījumā sensors dod signālu taimerim, ka laistīšanas process jāaptur.

9. Spiediena reduktors nodrošina sistēmai konstantu spiedienu 1 bar.


Darbu secība: Atkarībā no līniju garuma un konfigurācijas, veic nepieciešamo cauruļu un savienojumu veidu, līniju garumu un skaita aprēķinu. Ja sistēmu plānots automatizēt, piemeklē atbilstošu vadības bloku. Kad piemeklēts viss nepieciešamais aprīkojums, veic montāžu. Jāievēro, ka vienas šādas līnijas garums nedrīkst pārsniegt 50m. Tas nodrošina to, ka ūdens vienmērīgi tiek sadalīts visā līnijas garumā. Ja ar vienu vai divām līnijām ir par maz, iespējams uzstādīt laistīšanas sistēmu ar trim un vairāk līnijām, aprīkojot tās ar elektromagnētiskajiem vārstiem un attiecīgu vadības bloku jeb taimeri. Jāņem vērā, ka nepieciešams izvēlēties lielāka diametra PE maģistrālās caurules, kurām ar atbilstošām pārejām tiek pievienotas ½" PE caurules.
CLABER produkcija izstrādāta tā, lai uzstādīšana būtu veicama ērti, saprotami un pašu spēkiem, neizmantojot specifiskus instrumentus.

Pilienlaistīšanas sistēmas uzbūves shēma

Apkope un uzglabāšana

Apkopes intensitāte atkarīga no ūdens kvalitātes. Jāņem vērā, ka ūdens padeves līnijai pievienojot barības vielu padevi, paaugstināsies sistēmas aizsērēšanas pakāpe un samazināsies tās lietošanas laiks. Savukārt, ja sistēmu izmanto tikai tīra ūdens padevei un regulāri veic pareizu apkopi, tā kalpos ilgāk. Ja novērojama ūdens plūsmas samazināšanās, jāpārbauda, vai nav aizsērējis līnijfiltrs un/vai pilināšanas uzgaļi. Pirms sala sākšanās sistēma, ja tā netiek ekspluatēta apkurināmās siltumnīcās cauru gadu, obligāti jāieziemo (izmantojot kompresoru, izpūš ūdeni no sistēmas). Vadības bloku atslēdz un pa ziemu uzglabā nesalstošās telpās.

Materiāli pilienlaistīšanas sistēmas izveidei