Informācija - Par ūdens sūkņiem
Plašākais ūdens sūkņu sortiments
Autors: Akvedukts
Akvedukts 25 gadu garumā visvairāk pazīstams tieši ar specializāciju ūdens sūkņu jomā. No pirmās uzņēmuma darbības dienas esam piedāvājuši ūdens un apkures sūkņus gan saimniecības vajadzībām, gan rūpnieciskam pielietojumam. Pārbaudīti, standartiem un tehniskām prasībām atbilstoši sūkņu ražotāji, zinoši pārdošanas speciālisti un augsti kvalificēti servisa darbinieki nodrošina izsvērtu piedāvājumu tieši klienta vajadzībām un pēcpārdošanas servisu sūkņu ekspluatācijas laikā. Pamatā piedāvājam divas lielas sūkņu grupas. Viena no tām – ūdens apgādes un transportēšanas sūkņi, kas ietver sausās uzstādīšanas sūkņus ūdensapgādei, dziļurbuma sūkņus, drenāžas sūkņus (tīriem un netīriem ūdeņiem), ugunsdzēsības sūkņus un sūkņu sistēmas, spiediena paaugstināšanas sūkņus, sūkņus baseiniem, strūklaku sūkņus, monobloka un dalītus centrbēdzes sūkņus ūdens nodrošināšanai ražošanas vajadzībām. Otra lielākā sūkņu grupa ir cirkulācijas sūkņi sanitārajam ūdenim un dažādām apkures sistēmām.
Akvedukts sūkņu piedāvājumā var atrast gan gadu gaitā pārbaudītus, uzticamus ūdens sūkņu ražotāju zīmolus un sūkņu modeļus, gan arī jaunus ražotājus un sūkņu modeļus ar inovatīviem risinājumiem, vai specifiskām izstrādājumu īpašībām. Pilnībā izprotam ūdens sūkņa kā tehnoloģiskas ierīces nozīmīgumu jebkurā sistēmā, vai tā būtu nelielas dārza teritorijas nodrošināšana ar ūdeni, vai nopietna ražošanas procesa dzesēšanas sistēma. Īpašu uzmanību veltām gan ūdens sūkņu sortimenta izvēlei, gan atsevišķu ūdens sūkņu piemeklēšanai noteiktām pasūtītāja prasībām.
Jebkura ūdens sūkņa vai apkures sūkņa efektīva darbība un ekspluatācijas mūžs atkarīgi ne tikai no sūkņa konstruktīvā risinājuma, bet arī no tā atbilstošas apsaistes – pareizi piemeklētiem cauruļvadu diametriem ar atbilstošu regulējošo un ekspluatācijas armatūru. Akvedukts nodrošina pilnu piedāvājumu ūdensapgādes un apkures sistēmu apsaistei gan privātām saimniecībām, gan sabiedriskiem un rūpniecības objektiem.
Protams, lielākā daļa no daudziem zemāk uzskaitītajiem sūkņiem ir paredzēti saimniecības vajadzībām. Taču Akvedukts zem šī nosaukuma ir izvietojis visus ūdens sūkņu modeļus, kas izvietojami uz zemes (tiek apzīmēti kā “sausie sūkņi”) un paredzēti mājsaimniecību nodrošināšanai ar dzeramo ūdeni, vai arī esošas ūdensapgādes sistēmas spiediena paaugstināšanai. Šajā grupā ietilpst gan atsevišķi sūkņi, gan ūdens apgādes automāti jeb ūdens sūkņi, kas aprīkoti ar spiedtvertni (hidroforu) un spiediena releju ūdens sūkņa automātiskai darbībai. Arī ar roku darbināms virzuļsūknis ūdens pacelšanai no akām vai spicēm ir saimniecības ūdens sūknis. Tādēļ, ja ir saimniecība vai ūdens ņemšanas vieta bez iespējām pievilkt elektrību un uzsūkšanas augstums nepārsniedz 8 metrus, meklē sūkni tieši šajā nodaļā. Pie saimniecības ūdens sūkņiem atradīsiet arī sūkni dārzam vai laistīšanai.
Vārds “rūpniecībai” šajā sadaļā norāda, ka šie sūkņi ir ar ievērojami lielāku ražīgumu, spiedienu, jaudu, vai citiem parametriem, nekās tas būtu saimniecības ūdens sūkņiem. Arī šie ir “sausie sūkņi”, jo nav ievietoti ūdenī, bet gan saņem to pa uzsūkšanas cauruļvadiem. Horizontāli un vertikāli ūdens sūkņi, monobloka sūkņi (sūkņa daļa izvietota uz elektromotora ass un atdalīta no elektrodzinēja ar blīvslēgu), gala iesūces sūkņi ar atdalītu elektrodzinēju no sūkņa un citi sūkņu risinājumi dažādam ūdens padeves režīmam un pielietojumam – ūdens padevei ražošanas procesiem, dzesēšanas sistēmām, ugunsdzēsības sūkņi, spiediena paaugstināšanas sūkņi un citi, profesionālam pielietojumam paredzēti ūdens sūkņi meklējami sadaļā "Ūdens sūkņi rūpniecībai". Tāpat šajā nodaļā ir sūkņi, kas paredzēti viskozu šķidrumu pārsūknēšanai, piemēram, ķimijas - farmācijas rūpniecībā, vai pārtikas rūpniecībā.
Pats nosaukums norāda uz to, ka sūknis tiek iegremdēts, vai arī var tikt iegremdēts pārsūknējamā šķidrumā. Pārsūknējamais šķidrums var būt gan dzeramais ūdens, gan ūdens ar mehāniskiem piemaisījumiem, vai kanalizācijas ūdeņi, atliek vien izvēlēties pareizo sūkņa modeli un darba parametrus. Iegremdējamo sūkņu daļā atradīsiet gan saimniecībā pielietojamus iegremdējamus sūkņus ūdens atsūknēšanai no pagrabiem, vai netīro ūdeņu aizsūknēšanai no kanalizācijas bedrēm, gan arī rūpnieciskiem apjomiem paredzētu iegremdējamus sūkņus drenāžas un kanalizācijas ūdeņu pārsūknēšanai. Rūpnieciskajiem iegremdējamiem sūkņiem ir dažādi konstruktīvie risinājumi, kas nodrošina lielu piemaisījumu pārsūknēšanu vai pārsūknējamā šķidruma samalšanu ar speciāliem griezējnažiem. Iegremdējamos sūkņus parasti apzīmē atbilstoši to paredzētajam pielietojumam – drenāžas sūkņi, kanalizācijas sūkņi jeb fekālie sūkņi, sūkņi ar griezējnazi un tamlīdzīgi.
Dziļurbuma sūkņi arī ir pilnībā iegremdējami, taču to konstruktīvais risinājums – “cigāra forma” speciāli izstrādāts, lai šos sūkņus uzstādītu urbtajās akās – dziļurbumos jeb artēziskajos urbumos, kuros šos sūkņus iekarina noteiktā dziļumā. Šajā sadaļā atrodami gan dziļurbuma sūkņi saimniecības vajadzībām – privātmāju ūdensapgādei, gan rūpniecības vajadzībām – ražošanas procesu nodrošināšanai ar ūdens padevi un apdzīvotu teritoriju ūdensapgādei no dziļurbumiem. Dziļurbuma sūkņu elektrodzinēja dzesēšana notiek ar ūdeni, kas dziļurbumā plūst tam garām uz uzsūkšanas sietu. Dziļurbuma sūkņus drīkst uzstādīt arī tvertnēs, tilpnēs un ūdenstilpēs taču jāatceras, ka tādā gadījumā sūknis jāaprīko ar speciālu dzesēšanas piedurkni, lai tā elektrodzinējam nodrošinātu pietiekamu dzesēšanu. Tāpat jāņem vērā, ka tikai sūkņi ar spciālu konstruktīvo risinājumu pieļauj mehānisku daļiņu klātbūtni pārsūknējamā ūdenī.
Cirkulācijas sūkņi nodrošina viena un tā paša šķidruma apjoma plūsmu slēgtā vai vaļējā sistēmā, jeb recirkulāciju. Cirkulācijas sūknis nepieciešams gan apkures sistēmām, kur radiatoros vai siltajā grīdās atdzisušais ūdens tiek padots atpakaļ uz sildīšanu, gan arī sanitārā siltā ūdens recirkulācijai ūdensapgādes sistēmās ar vairākiem patērētājiem. Cirkulācijas sūkņu izmēri, korpusa materiāls un tehniskais risinājums atšķiras atkarībā no šo sūkņu pielietojuma un darba režīma prasībām. Akvedukta noliktavās pieejami tikai tādi cirkulācijas sūkņi, kas atbilst ekodizaina prasībām, tātad – energoefektīvi un gudri sūkņi gan privātmājām, gan ražošanas objektiem.
Šie nav sūkņi ūdens pārsūknēšanai, taču, neskatoties uz to, Akvedukta sortimentā ilgus gadus esošs sūkņu sortiments kuru galvenais izmantotājs – nelielas komercsabiedrības un zemnieku saimniecības, kurās eļļu un dīzeļdegvielas pārvietošana no vienas tvertnes citā nav veicama ar kanniņu un pārsūknēšanas caurulīšu palīdzību, taču nav arī nepieciešams degvielas uzpildes stacijas līmeņa aprīkojums. Dažāda sprieguma sūkņi dīzeļdegvielas un eļļas pārsūknēšanai. Rokas sūkņi eļļas sūknēšanai tieši no 200L mucas. Pārsūknētā šķidruma uzskaites ierīces saimniecības vajadzībām – to visu atradīsiet šajā sūkņu nodaļā.
Lielisks palīgs vietām, kur pieejams ūdens, nav pieejama elektrība, taču ir nepieciešama ūdens padeve salīdzinoši lielā apjomā, būs ūdens sūknis ar iekšdedzes dzinēju, kas darbināms ar benzīnu vai dīzeļdegvielu. Dārza laistīšanai, lauku irigācijai, ūdens atsūknēšanai no grāvjiem vai pagrabiem plūdu gadījumā, kad nav pieejama elektrība. Šo ūdens sūkņu pielietojums ir plašs un atsevišķos gadījumos to tehnoloģiskais risinājums – neaizvietojams.
Tīrs ūdens peldbaseinā var būt tikai tad, ja tas tiek attīrīts. Lai šādu ūdeni attīrītu, tas noteiktā apjomā un ar noteiktu periodiskumu jāpadod uz attīrīšanas filtru un šo darbu veic speciāli sūkņi baseinu ūdens filtrācijai. Baseinu filtru sūkņu konstruktīvais risinājums un veiktspēja atšķiras no citiem sūkņiem. Filtru sūkņiem pirms sūkņa kameras parasti ir priekšfiltrs jeb gružu grozs, kurā tiek aizturēti lielāka izmēra gruži no baseina, lai tie nenonāktu sūkņa darba kamerā un to nenobloķētu. Šādiem sūkņiem ir lielāka plūsma nekā ūdens apgādes sūkņiem, jo to galvenais uzdevums ir padot iespējami daudz baseina ūdens uz filtrācijas iekārtu. Savukārt spiediens šiem sūkņiem ir tik liels, lai tā pietiktu ūdens padošanai līdz un caur filtru.
Teorētiski jebkuru sūkni var izmantot kā strūklaku sūkni, taču lielākajā daļā gadījumu tas nebūs energoefektīvs risinājums. Strūklakas parasti darbojas ilgu laiku, tādēļ rūpīgi jāattiecas pret elektrības patēriņu to darbības laikā. Strūklaku sūkņiem svarīgs ir ūdens daudzums, kas nepieciešams noteiktas ūdens formas izveidei, savukārt spiediens tiem nepieciešams tikai tik liels, lai šo ūdens daudzumu paceltu vajadzīgajā augstumā, pārvarot visas plūsmas pretestības līdz ūdens strūklas izplūdes vietai. Izvēloties sūkni strūklakai, jāatceras, ka var samaksāt lētāk par sūkni, bet pēc tam vairākkārt pārmaksāt par patērēto elektrību tā darbināšanai. Konstruktīvi atšķirsies sūknis, kas paredzēts strūklakas radīšanai, no sūkņa, kas domāts mākslīgas kaskādes plūsmas nodrošināšanai, vai mākslīga dīķa filtrācijas sistēmas recirkulācijai. Akvedukts māk piemeklēt pareizu strūklaku sūkni gan piemājas strūklakai, gan sarežģītam sabiedriskam strūklaku kompleksam.
Ūdens sūkņus iegādāties aicinām Akvedukts klientu apkalpošanas centros (KAC) Rīgā, Jelgavā, Saldū, Liepājā, Siguldā, Valmierā, Valkā, Alūsknē, Balvos, Madonā un Gulbenē. Klientu apkalpošanas centru adreses skatiet šeit.