Meklēt


Dalies ja noderīgs:

Informācija - Par apkures sistēmām

Apkures katla izvēle

Autors: Akvedukts

Daudzi esošie vai potenciālie privātmāju un dzīvokļu īpašnieki saskaras ar nepieciešamību veikt autonomu apkures sistēmu aprīkojuma uzstādīšanu, nomaiņu vai renovāciju.

Pirmais, kam lietotājs pievērš uzmanību, ir apkures katla (siltuma ģeneratora) izvēle. Šajā rakstā apskatīsim populārākos apkures sistēmu risinājumus, izmantojot dažādas apkures iekārtas. Katram risinājumam norādīsim uzstādīšanas, ekspluatācijas un apkalpošanas raksturīgākās īpatnības.

Cietā kurināmā apkures katli - malkas katli un citi

Zināmākais, visplašāk pielietotais un savulaik izplatītākais centrālās apkures katla veids ir cietā kurināmā apkures katls. Tas ir siltuma ģenerators, kas paredzēts siltumnesēja (ūdens, ūdens – glikola šķīduma) uzsildīšanai, veicot malkas, akmeņogļu vai kokskaidu brikešu sadedzināšanu iekārtas kurtuvē.

Cietā kurināmā apkures katlus iedala atbilstoši to izgatavošanas materiālam – tērauda apkures katli un čuguna sekciju apkures katli. Tērauda katliem ir salīdzinoši augstāki efektivitātes rādītāji, taču tajā pašā laikā tie ir prasīgāki attiecībā uz kurināmā kvalitāti. Piemēram, šādu apkures katlu ražotājs norāda, ka sadedzināmās malkas mitrums nedrīkst pārsniegt 25%. Savukārt čuguna apkures katliem šādu ierobežojumu nav – čuguns ir materiāls ar ievērojami augstāku korozijas noturību, taču lēmums izmantot kurināmo ar augstāku mitrumu jums radīs atbilstošu katla lietderības jeb efektivitātes samazinājumu. Vēl viens pluss čuguna apkures katliem ir tas, ka tie ir “visēdāji” – ir atvestas ogles, dedziniet ogles; malka tikko gatavota un mitra – var jau sākt izmantot; pavasara darbos sakrājušies zari un citi koksnes pārpalikumi – nededziniet ugunskurā, lieciet tos lietā katla kurināšanai.

Ir pieejami arī gāzes ģenerācijas (pirolīzes) malkas katli. Šī tipa apkures katliem ir vidēji par 10% augstāka darbības efektivitāte. Šis rādītājs tiek sasniegts ar katlā iebūvētu papildu dedzināšanas kameru gāzēm, kas radušās malkas degšanas procesā. Ja vienkāršam katlam šīs gāzes izplūstu skurstenī, pirolīzes katlā tās tiek sadedzinātas, iegūstot papildu enerģiju. Jāņem vērā, ka šādiem katliem būs augstas prasības attiecībā uz dedzināmās malkas mitrumu, kā arī vairumā gadījumu šādu katlu pareizas darbības nodrošināšanai ražotājs pieprasa akumulācijas tvertnes uzstādīšanu.

Vēl viena cietā kurināmā apkures katlu neapstrīdama priekšrocība ir izmaksas. Ogļu, malkas un kokskaidu brikešu vērtība, pārrēķināta uz vienu saražotās enerģija kWh vienmēr būs viena no zemākajām, salīdzinot ar citiem enerģijas resursiem siltuma ražošanai. Tiem, kam īpašumā pie mājām ir savs meža stūrītis, atbilstoši saimniekojot, vienmēr būs pieejams atjaunojams, ekoloģisks, praktisks un neizsmeļams kurināmā resurss.

Taču tagad par cietā kurināmā apkures katlu trūkumiem. Viena no pamata pretenzijām attiecībā uz cietā kurināmā katlu izvēli ir piesaiste kurināšanas procesam apkures periodā un pastāvīga katla uzraudzības nepieciešamība. Lai uzturētu komfortablu telpu temperatūru ziemas laikā, lielāku salu periodā jums jābūt gataviem papildināt malkas krājumu apkures katla kurtuvē reizi 4 – 6 stundās. Te jāpiemin, ka kurināšanas biežumu ievērojami var samazināt, ja malkas apkures katls aprīkots ar akumulācijas tvertni. Tādā gadījumā malkas krājumu papildināšana kurtuvē ziemas periodā varētu tikt samazināta līdz 1 – 2 reizēm diennaktī. Apkures sistēma ar akumulācijas tvertni ļaus arī racionālāk izmantot cietā kurināmā katla saražoto siltumu (radiatorus aprīkojot ar termostata ventiļiem), tā paver plašas iespējas kurināmā un jūsu laika ekonomijai, ļauj strādāt ar zemas temperatūras apkures sistēmām (silto grīdu/silto sienu sistēmas). Taču akumulācijas tvertne vienalga neatbrīvo jūs no vizītes pie apkures katla vismaz vienu reizi dienā, ja ārā ir zema gaisa temperatūra. Ziemas laikā ar visu ģimeni doties atvaļinājumā varēsiet tikai tad, ja būs padomāts par dežurantu, kas uzturēs apkures sistēmas darbību. Citi ekspluatācijas trūkumi cietā kurināmā apkures katliem. Reizi vienā vai divās nedēļās no cietā kurināmā apkures katla jums būs jāizvāc pelni. Ņemiet vērā, ka jūsu katlu telpā vienmēr būs nedaudz netīrs: koku mizu atlikumi, skaidas, šur tur izbiruši pelni – tas viss būs neatņemama katlu telpas sastāvdaļa. Tāpat jāpiemin ikgadēju dūmvada tīrīšanu kā nopietnu pienākumu attiecībā uz ugunsdrošību. Izvēloties malkas apkures katlu, jāparedz arī atbilstoša vieta malkas uzglabāšanai – malkas šķūnis vai no nokrišņiem pasargāta malkas nojume. Pilnīgai uzdevuma izpratnei – lai svaigi sagatavotas malkas mitrumu samazinātu līdz 20%, tā jāžāvē divus gadus. Tas nozīmē, ka labi sagatavotas malkas iegūšanai būs nepieciešama glabāšanas vieta divām sezonām paredzētam malkas krājumam.

Granulu apkures katli un granulu degļi

Ko darīt, ja arī viena kurināšanas reize diennaktī nav pieņemama un jums nepieciešama lielāka autonomija no apkures sistēmas? Atbildes ir vairākas. Tajā skaitā - var izskatīt šobrīd populārā granulu apkures katla iegādi vai arī iespēju aprīkot esošo cietā kurināmā apkures katlu ar granulu degl

Kas ir koksnes granula? Tā ir no kokapstrādes pārpalikumiem izgatavota biodegviela cilindrisku granulu formā ar granulas diametru 6 – 8 mm un garumu līdz 35 mm. Salīdzinot ar malku granulām ir salīdzinoši zems mitruma saturs un sadegot veidojas mazāk pelnu. Apkures granulas tiek fasētas 16 – 25 kg maisos. Šis kurināmā veids apkures katlā tiek sadedzināts automātiskā režīmā. Ja ir siltuma ražošanas nepieciešamība (pazeminās telpu temperatūra vai atdzisis siltumnesējs apkures sistēmā), granulu katla automātika dos signālu kurtuves transportierim (šnekam) padot uz kurtuvi granulas, un aizdedzināt tās ar karstu gaisu. Kad iestatītā siltumnesēja vai gaisa temperatūra sasniegta, katla automātika nopūš nesadedzinātās granulas apkures katla pelnu kastē un gaida nākamo siltuma ražošanas pieprasījumu. Tā vispārējā veidā varētu aprakstīt granulu katla darbības principu. Jums vairs nebūs jākurina katls, jāliek kurtuvē kurināmais, jāseko, lai apkures sistēma nepārkarstu vai pārmērīgi neatdzistu. Visu to izdarīs automātika – skaisti! “Viss, ko jums vajadzēs darīt – papildināt granulu bunkurus ar granulām un iztukšot pelnu kastes”- teiks pārdevēji, taču tā nebūt nav.

Patiesība ir tāda, ka granulu katliem kurināmā sadegšanas procesā aizsērē dūmu kanāli, kas ir daļa no siltumapmaiņas procesa un ir dabisks process. Taču jo vairāk šie kanāli (katls) aizsērē, jo zemāka kļūst apkures katla efektivitāte. Arī pelni no katla jātīra. Neapšaubāmi, tirgū tiek piedāvāti granulu katli, kas paši veic dūmu kanālu tīrīšanu, un pat transportē pelnus uz atsevišķi stāvošu tvertni, kuru patiešām būs nepieciešams iztukšot tikai dažas reizes mēnesī. Taču uzreiz arī jāpiebilst, ka šādi aprīkotiem granulu katliem būs ievērojami augstāka cena.

Ja diviem granulu apkures katliem ar vienādu jaudu un bunkura apjomu cena atšķiras vairāk nekā pusotru reizi, tad arī tīrīt lētāko katlu nāksies vismaz divas reizes biežāk. Zelta likums – ja apkures katls nav aprīkots ar siltummaiņa/kurtuves automātisku tīrīšanu, tad katls būs jātīra jums pašiem ik pēc divām granulu bunkura pilnas uzpildīšanas reizēm, pretējā gadījumā jārēķinās ar apkures katla efektivitātes zudumu.

Kam pievērst uzmanību, izvēloties granulu apkures katlu:

  • Interesējieties par apkures katla komplektāciju un par to, kas būs obligāti jāpiepērk, lai katls darbotos atbilstoši norādītajai jaudai un efektivitātei
  • Kādam jābūt kurināmajam – granulu diametrs, maksimālais granulu garums, granulu klase
  • Ko māk paveikt apkures katla automātika pamata komplektācijā un ar kādiem moduļiem tā var tikt aprīkota papildus
  • Vai ir kādas būtiskas prasības attiecībā uz katla hidraulisko pieslēgumu apkures sistēmai
  • Ko, ar ko, kā un cik bieži jātīra apkures katls ekspluatācijas laikā
  • Kam jāveic apkures katla pirmreizējā iedarbināšana, lai tiktu nodrošināti rūpnīcas garantijas nosacījumi (drīkst to darīt pats īpašnieks vai jāpieaicina speciālists ar noteiktām zināšanām)
  • Painteresējieties par izmaksām tām daļām, kam raksturīgs dabīgs nodilums un tādēļ nepieciešama periodiska nomaiņa (piemēram, granulu aizdedzes karsējošais elements)

Kas vēl jāņem vērā, iegādājoties granulu apkures katlu? Kā iepriekš tika minēts, rūpnieciski ražotām koksnes granulām ir noteiktas fizikālās īpašības. Papildus pelnainībai (pelnu saturs) un siltumspējai, svarīgs šī kurināmā parametrs ir mitrums. Moderna granulu katla normālai darbībai koksnes granulu mitruma saturs nedrīkst pārsniegt 10-12%. Pie paaugstināta mitruma var rasties problēmas ar automātiskā granulu katla aizdedzi un stabilu degšanu. Dažos gadījumos ilgstošas ​​katla darbības laikā ar zemas kvalitātes kurināmo ražotāja pārstāvis var atteikt garantijas remonta pieteikumu. Tas nozīmē, ka šāda veida kurināmā uzglabāšanai jānodrošina slēgta, sausa telpa. Visbiežāk šādām vajadzībām tiek izveidota ēkas piebūve. Granulu cenai ir izteikta sezonalitāte. Ārpus sezonas (pavasarī - vasarā) cena būs līdz pat 30% zemāka nekā aukstajā sezonā (rudens - ziema). Ja granulu uzglabāšanas telpa sākotnēji nav tikusi plānota un nepastāv iespējas tādu izveidot, tad ļoti iesakām apsvērt cita veida apkures katla izvēli.

Kopsavilkums par granulu katliem. Plusi – automātiska kurināmā dedzināšana,; plašas iespējas apkures sistēmas automatizācijai; salīdzinoši zemas kurināmā izmaksas (īpaši, nesezonā); granulu plašais pielietojums un pieejamība. Mīnusi - augstas prasības attiecībā uz kurināmā glabāšanu; darbietilpīga kurināmā pārkraušana katlā (katla bunkurā); pietiekami bieža katla tīrīšana un apkope.

Gāzes apkures katli, kondensācijas apkures katli

Kāds centrālās apkures katla variants vēl iespējams, ja ar malku vai granulām jums nav vēlēšanās saistīties? Tie, protams, ir gāzes apkures katli. Šobrīd tieši gāzes apkures katli nodrošina maksimālu ekspluatācijas komfortu, tiem praktiski nav ierobežojumu sasaistē ar dažādām apkures sistēmām, lielākoties tiem nav nepieciešami visai ēkai caurejoši vai arī ēkas fasādes skatu bojājoši plaši un augsti dūmvadi. Tie ir īpaši kompakti, ekonomiski, bez regulāru apkopju nepieciešamības, veic darbu automātiski un tikpat kā bez lietotāja palīdzības. Mūsdienīgs gāzes apkures katls pats zina, kad nepieciešams padot siltumu uz radiatoriem vai, piemēram, silto grīdu rudenī. Un kad tieši pārtraukt apkuri pavasarī. To panāk, izmantojot āra gaisa temperatūras devēja rādītājus. Šāds apkures katls lieliski zinās, kurā brīdī jāsāk uzsildīt ūdeni, kas nepieciešams virtuvē vai dušas telpā. Gāzes apkures katliem ir augsta energoefektivitāte. Ja kādreiz energoefektīvā kondensācijas apkures katla izvēle pret parastu gāzes katlu bija pircēja pārziņā, tad šobrīd Eiropas tirgū drīkst piegādāt tikai kondensācijas apkures katlus.

Īpaša gāzes apkures katlu priekšrocība – kompaktums. Vēlaties noslēpt apkures katlu virtuves skapītī – lūdzu! Mājā nav paredzēta katlu telpa un vēlaties apkures katlu uzstādīt priekšnamā – nav problēmu. Vēlaties, lai nav redzamas apkures caurules un tehnisks aprīkojums – izvēlieties apkures katlu, kas pēc izmēriem un izskata līdzinās ledusskapim, jo viss aprīkojums tam būs rūpīgi noslēpts. Gāzes apkures katla komplekta izmaksas būs lētākas nekā granulu katlam ar līdzīgām funkcijām – neticami! Apkalpošana gāzes apkures katlam vienu reizi gadā pirms apkures sezonas uzsākšanas – apbrīnojami! Nav nepieciešams piegādāt un uzglabāt kubikmetrus un tonnas ar kurināmo. Vai tiešām tas ir reāli? Pilnīgi noteikti, taču arī šajā gadījumā ir savi pazemes akmeņi.

Ja gāzes apkures katls darbosies ar dabasgāzi un šī gāze jums pieejama (piemēram, gāzesvads iet gar jūsu zemesgabalu), tad jums būs nepieciešams:

  • Saņemt projektēšanas uzdevumu pie gāzes apgādes kompānijas
  • Pasūtīt, apmaksāt un saskaņot ārējā un iekšējā gāzesvada projektus
  • Noalgot atbilstoši specializētus darbiniekus gāzesvada izbūvei
  • Uzstādīt gāzes iekārtu (katlu) atbilstoši sastādītajam projektam
  • Saņemt dūmvada atbilstības aktu no skursteņslauķa
  • Noslēgt līgumu par gāzes piegādi uz jūsu objektu
  • Nodot ekspluatācijā gazificēto objektu

Viss šis process var aizņemt no 4 mēnešiem līdz pusotram gadam.

Ko darīt, ja risinājums ar gāzes apkures katlu tomēr šķiet vislabākais, bet dabasgāze tuvumā nav? Vai arī ja apdzīvotās teritorijas gazifikācija ir plānota tikai pēc kāda perioda, piemēram, diviem vai trīs gadiem? Tādā gadījumā gāzes katlu var pieslēgt sašķidrinātajai propāna gāzei (baloniem vai cisternai). Jā, propāna gāzes apkures izmaksas būs augstākas nekā granulu apkure, nerunājot nemaz par malkas vai brikešu apkuri. Propāna gāzes izmantošanas gadījumā periodiski jāparedz arī tās krājuma atjaunošana (reizi 2 – 6 mēnešos). Taču ieguvumi būs klusums, tīrība, absolūts iekštelpu temperatūras komforts, nebūs nepieciešama liela katlu telpa.

Kopsavilkums apkurei ar gāzes katlu. Plusi – automātiska kurināmā sadedzināšana; salīdzinoši zemas aprīkojuma izmaksas; īpaši kompakts katla risinājums ar lielu siltuma jaudu; plašas automatizācijas iespējas apkures sistēmai; salīdzinoši zemas kurināmā izmaksas (dabas gāzes gadījumā); apkope tikai vienu reizi gadā pirms apkures sezonas uzsākšanas. Mīnusi – ilgstošs, salīdzinoši sarežģīts un ievērojamas papildu izmaksas veidojošs process dabasgāzes pievadam līdz ēkai; salīdzinoši lielas kurināmā izmaksas (sašķidrinātajai gāzei).

Elektriskie apkures katli

Aplūkošanai atlicis vēl viens enerģijas veids, kas tiek izmantots apkures katliem (siltuma ģeneratoriem) – elektrība.

Sāksim ar vienkāršāko un saprotamāko, elektrības katliem. Elektriskais apkures katls ir iekārta ūdens apkures sistēmai, kas siltumnesēja uzsildīšanai izmanto elektriskus sildelementus. Šāda veida apkures katli ir automātiski, ļoti kompakti un lēti. Pilnā komplektācijā ar ietilpīgu ūdens sildīšanas tvertni apkures iekārtas izmaksas nepārsniegs tūkstoti eiro. Šiem apkures katliem nav nepieciešams skurstenis. Siltuma ražošanai izmantojot elektrību, apkures katli darbojas ar efektivitāti, kas tuva 100%, jeb citiem vārdiem – vienu kilovatstundu elektrības šīs iekārtas pārvērš vienā kilovatstundā siltuma. Nepastāv nekādi ierobežojumi attiecībā uz apkures katlu automatizāciju. Elektriskie apkures katli noteikti ir ekspluatācijā drošākie, salīdzinājumā ar jebkuru citu apkures katlu, kurā notiek degšanas process. Vienīgais elektrisko apkures katlu mīnuss slēpjas ekspluatācijā, un tās ir elektroenerģijas izmaksas. Neapšaubāmi, no ekspluatācijas viedokļa apkures sistēma, kuras centrālais elements ir elektriskais apkures katls, būs visdārgākā. Kāpēc gan šāds apkures katla veids vēl arvien tiek izmantots un tiek piedāvāts tirgū? Atbilde ir vienkārša – elektriskie apkures katli vēl arvien sekmīgi tiek izmantoti kā papildu siltuma avots cietā kurināmā apkures sistēmās. Piemēram, jums ir malkas apkures sistēma un nepieciešams uz pāris dienām doties prom no mājām, bet apkures jautājumu nav kam uzticēt. Vienkāršākais risinājums šādiem gadījumiem – papildināt esošo apkures sistēmu ar elektrisko apkures katlu. Dodoties prom no mājām uz vairākām dienām, atliek ieslēgt elektrisko apkures katlu, iestatīt to uz zemāko nepieciešamo temperatūru un lieta darīta – apkures katls, patērējot elektroenerģiju, nodrošinās iestatītās temperatūras uzturēšanu.

Kopsavilkums par elektriskajiem apkures katliem. Plusi – pilnīgi automatizēta apkures katla darbība; zemas aprīkojuma izmaksas; īpaši kompakts risinājums ar augstu siltuma jaudu; plašas iespējas apkures sistēmas automatizācijai; apkope vienreiz gadā pirms apkures sezonas uzsākšanas. Mīnusi – visdārgākais “kurināmais” (elektroenerģija).

Gaisa siltumsūkņi, zemes siltumsūkņi

Par siltumsūkņiem. Apkures sistēmām ar šķidro siltumnesēju tiek izmantoti divu veidu siltumsūkņi – zemes vai gaisa. Zemes siltumsūknis izmanto zemes (grunts) vai arī gruntsūdens siltumu. Gaisa siltumsūknis atbilstoši nosaukumam izmanto siltumu, kas ir gaisā. Šis siltuma ģenerators ir iekārta, kas izmēru ziņā līdzinās ledusskapim. Piemērs nav netīšs, jo arī darbības princips siltumsūknim un ledusskapim ir līdzīgs. Galvenā atšķirība ir tā, ka ledusskapis darba kameru atdzesē, bet siltumsūknis uzsilda. Visi ir ievērojuši, ka ledusskapja aizmugurē ir redelīte, kas kļūst karsta ledusskapja darbības laikā. Redelīte ledusskapim ir arī darba kamerā – tā pārklājas ar sarmu un atdzesē visu, kas atrodas ledusskapī. Lai iekšējā redelīte ledusskapī radītu aukstumu, ārējā karstā redelīte ir jāatdzesē. Kas notiks, ja ledusskapim liks darboties otrādāk? Pareizi, izveidosies siltumsūknis, kam darba kamerā būs karsta redelīte, bet ārpusē – auksta. Ja ārpusē esošā aukstā redelīte tiks sildīta, iekšējā arvien uzturēs karstumu. Pēc šī salīdzinošā apraksta var arī saprast, kādēļ šādas iekārtas sauc par siltumsūkņiem – tie pārsūknē siltumu no ārtelpām uz ēku, tam patērējot vien enerģiju, kas nepieciešama siltumnesēja pārvietošanai, taču enerģija, kas nepieciešama siltuma ražošanai tiek iegūta bez maksas, saņemot to no zemes vai gaisa.

Taču tā ir teorija. Praksē iespējami dažādi ierobežojumi. Pirmais un pats galvenais, siltumsūkņi darbojas efektīvi, kad siltumnesēja temperatūra nepārsniedz +35°C - +37°C robežas. (Jāpiebilst, ka par efektīvu sistēmu var uzskatīt, kad ar vienu elektroenerģijas kilovatstundu var iesūknēt trīs kilovatstundas siltuma enerģijas no zemes vai gaisa.) Ar šo ierobežojumu jāsaprot, ka arī apkures sistēmai būs jābūt tādai, kas efektīvi darbojas ar šādu siltumnesēja temperatūru, tātad – grīdas vai sienu apkurei. Izmantojot siltumsūkni apkures sistēmā ar radiatoriem, enerģijas patēriņš ziemas periodā būs līdzvērtīgs elektriskā apkures katla enerģijas patēriņam. Otrs ierobežojums – ārējā siltumnesēja kontūra temperatūras nozīmīgums. Jo augstāka temperatūra ārējā siltumnesēja kontūrā, jo efektīvāk sistēma siltumu padod uz ēku. Attiecībā uz zemes siltumsūkņiem viss ir pietiekami statiski, jo grunts vai gruntsūdeņu temperatūra gada griezumā ir praktiski nemainīga. Tādēļ zemes siltumsūkņiem efektivitāte būtiski var mainīties tikai atkarībā no nepieciešamās siltumnesēja temperatūras ēkā (piemēram tās temperatūras, kas nepieciešama siltās grīdas sistēmā). Vienkāršiem vārdiem, ja āra gaisa temperatūra samazinās, ēkā rodas lielāki siltuma zudumi, tādēļ uz silto grīdu sistēmu jāpadod siltumnesējs ar augstāku temperatūru, vienlaikus no zemes iegūstot to pašu siltuma daudzumu, ko jebkurā citā dienā.

Ar siltumsūkņiem, kas siltuma enerģiju ārējā kontūra uzsildīšanai iegūst no gaisa, situācija ir ievērojami sarežģītāka. Pavasarī un rudenī gaisa siltumsūkņu efektivitātes rādītāji pārsniedz zemes siltumsūkņu efektivitāti. Taču tiklīdz āra gaisa temperatūra pazeminās zem +5° C, gaisa siltumsūkņa efektivitāte un līdz ar to arī lietderīgā siltuma jauda neglābjami samazinās. Visbiežāk jau pie āra gaisa temperatūras, kas zemāka kā -10° C apkures sistēmām ar šādiem siltumsūkņiem nepieciešams papildu siltuma avots. Šāda veida siltuma ģeneratoriem tas būs elektrisks sildelements, kas iekārtu pārvērtīs par elektrisko apkures katlu.

Latvijas klimatam vēlamāks būtu zemes siltumsūknis, taču sākotnējās investīcijas šādam projektam varētu pārsniegt vairākus desmitus tūkstošu eiro. Tik lielas izmaksas veidojas no siltumsūkņa ārtelpu kolektora izbūvei nepieciešamo materiālu, paša siltumsūkņa, specializēta tilpumsildītāja un siltumnesēja akumulācijas tvertnes izmaksām. Gaisa siltumsūkņa sākotnējās izmaksas būs zemākas, taču jums jārēķinās ar to, ka aukstākās ziemas dienās rēķins par patērēto elektroenerģiju būs gandrīz tāds pats kā izmantojot elektrisko apkures katlu.

Kopsavilkums par siltumsūkņiem. Plusi – pilnībā autonoma darbība; minimāla apkopes nepieciešamība praktiski visā ekspluatācijas laikā; plašas iespējas apkures sistēmas automatizācijai; salīdzinoši zemas ekspluatācijas izmaksas (zemes siltumsūknim); nav nepieciešama projektu saskaņošana valsts institūcijās. Mīnusi – efektīva darbība tikai ar zemas temperatūras apkures sistēmām (iekārtu grūti integrēt esošu apkures sistēmu renovācijas gadījumā); iespaidīgas sākotnējās investīcijas (zemes siltumsūkņa gadījumā); efektivitāte atkarīga no āra gaisa temperatūras (gaisa siltumsūkņa gadījumā); pilnīga atkarība no elektroenerģijas padeves nepārtrauktības.

Noslēgumam

Ceram, ka ar šo rakstu būsim viesuši lielāku skaidrību tiem, kas šobrīd plāno apkures katla iegādi. Noteikti iesakām konsultēties ar speciālistiem apkures katla izvēles jautājumos, jo esam aprakstījuši tikai apkures katlu atšķirības, priekšrocības un trūkumus, taču kopējā izvērtējumā jāiekļauj arī ēkas platība un siltumefektivitāte, plānotais apkures sistēmas veids un vairāki citi jautājumi. Atcerieties, ka sandaļu pārdevējs jums vienmēr ieteiks izvēlēties pirkt sandales, bet gumijnieku pārdevējs teiks, ka nav nekā labāka par gumijniekiem. Izvēlieties par konsultantu pārdevēju, kas pārzina apavu nozari. Līdzīgi arī šajā gadījumā – uzklausiet dažādu apkures katlu pārdevēju teikto un izvērtējiet informāciju, vai arī konsultējieties ar pārdevējiem vai montāžas uzņēmumiem, kas pārzina šo jomu pēc iespējas plašāk.

Akvedukts piedāvā dažādu vietējo un ārzemju ražotāju cietā kurināmā, granulu, gāzes un elektriskos apkures katlus un visu apkures sistēmām nepieciešamo aprīkojumu. Apkures katlu piedāvājumu variet redzēt šajā E-noliktavas sadaļā.

Preces iegade iespējama Akvedukts klientu apkalpošanas centros (KAC) Rīgā, Jelgavā, Saldū, Liepājā, Siguldā, Valmierā, Valkā, Alūsknē, Balvos, Madonā un Gulbenē. Klientu apkalpošanas centru adreses skatiet šeit.