Informācija - Par apkures sistēmām
Izplešanās tvertnes tilpuma un pretspiediena noteikšana
Autors: Akvedukts - darba versija, nav publicējama
Šajā rakstā sniedzam informāciju par slēgtas apkures sistēmas izplešanās tvertnes pretspiediena noteikšanu un tilpuma aprēķinu, kā arī, apkures sistēmas spiediena noteikšanu. Izplešanās tvertne apkures sistēmā ir nepieciešama, lai kompensētu siltumnesēja tilpuma izmaiņas, kas rodas temperatūras svārstību ietekmē. Tvertnes pareiza tilpuma un gaisa pretspiediena noteikšana nodrošina gan pašas izplešanās tvertnes ilgmūžību, gan apkures sistēmas un tās aprīkojuma darbības efektivitāti un drošumu. Izplešanās tvertņu parametru noteikšana aprakstīta arī standarta LVS EN 12828+A1:2014 "Ēku apsildes sistēmas. Ūdensapsildes sistēmu projektēšana", D pielikumā "Vadlīnijas diafragmas izplešanās tvertņu (slēgtas sistēmas) aprēķināšanai".
Turpmāk tekstā būs norādes uz relatīvo spiedienu, absolūto spiedienu un hidrostatisko spiedienu, tādēļ jau sākumā noskaidrosim, kas ir kas. Relatīvais spiediens ir tas, ko mēra ar manometru, tiek saukts arī par manometrisko spiedienu. Absolūtais spiediens ir relatīvā spiediena un atmosfēras spiediena summa – to aprēķina, ja relatīvajam spiedienam (bar) pieskaita 1 bar atmosfēras spiedienu. Hidrostatiskais (statiskais) spiediens ir spiediens, ko šķidrums rada uz trauka sienām un dibenu. Apkures sistēmas zemākajā punktā statiskais spiediens ir vienāds ar šīs sistēmas kopējo augstumu (1.attēls, PST). Jo augstāk apkures sistēmā izvietots kāds no tās elementiem, jo mazāks statiskais spiediens iedarbojas uz šo sistēmas elementu. Tāpat ņemam vērā, ka spiediena augstums 10m (ūdens staba augstums) ir vienāds ar 1bar.
Lai iiegūtu augstāko efektivitāti un darbības drošību, izplešanās tvertni vienmēr ieteicams uzstādīt apkures sistēmas zemākajā punktā, atplūdes līnijā, pirms sūkņa (sūkņa uzsūkšanas pusē), tad uz to maksimāli iedarbojas sistēmas statiskais spiediens un būs sabalensēta tvertnes un sūkņa iedarbība uz sistēmu. Uzstādot tvertni aiz cirkulācijas sūkņa, tvertnes pretspiediena un sistēmas spiediena aprēķinā jāietver sūkņa radītā spiediena ietekme, pretējā gadījumā var tikt radīta kavitācija, apkures sistēmā radīsies trokšņi un tiks negatīvi ietekmēti sistēmas savienojumi, aprīkojums un sūknis. Te der atgādināt, ka cirkulācijas sūkņa darba spiediens nodrošina nevis ūdens pacelšanu apkures sistēmas augstumā, bet gan spiediena zudumu pārvarēšanu, kas rodas apkures šķidrumam plūstot pa apkures cauruļvadu loku.
Ja izplešanās tvertne tiek izvietota apkures sitēmas augšējā punktā, uz to nebūs statiskā spiediena iedarbības, tātad sistēmā spiediens būs jāpalielina jau tikai tādēļ vien, lai nodrošinātu izplešanās tvertnes minimālās prasības, savukārt uz pārējiem sistēmas elementiem papildus darbosies statiskais spiediens. Šādā situācijā izplešanās tvertne, visticamāk, atradīsies aiz cirkulācijas sūkņa, ar ko iestājas vesela virkne nosacījumu, kas izplešanās tvertnes tilpuma un pretspiediena izvēli padara par sarežģītu uzdevumu, ko ieteicams izvērtēt kopā ar apkures speciālistu.
Izplešanās tvertnes tilpumu ietekmē spiediena starpība starp apkures sistēmas spiedienu, kāds tas ir uzpildes brīdī un maksimālo spiedienu. Ja sistēmas maksimālais spiediens ir zems, taču darba spiedienu dažādu iemeslu dēļ mākslīgi jāpalielina, spiediena starpība samazināsies un būs jākompensē ar izplešanās tvertnes tilpuma palielinājumu. Tātad, izplešanās tvertnes atrašanās vieta apkures sistēmā var ietekmēt tās tlpumu un gaisa pretspiedienu tvertnē.
Izplešanās tvertnes pretspiedienam PP ieteicams būt vismaz 1 bar un tam jābūt par vismaz 0,3 bar zemākam nekā atdzisušas apkures sistēmas spiedienam PD izplešanās tvertnes pieslēguma punktā. Svarīgi saprast, ka aprēķinu ceļā vispirms nosaka izplešanās tvertnes pretspiedienu PP, tad tvertnes tilpumu un tikai pēc tam nosaka apkures sistēmas spiedienu. Zemās apkures sitēmās, kur uz izplešanās tvertni iedarbojas mazs statiskais spiediens, vai arī apkures sistēmās, kurās izplešanās tvertne izvietota sistēmas augšējā punktā (3.attēls), pretspiediens tvertnē var būt zemāks par 1 bar, bet ne zemāks par 0,5 bar.
Lai kāds nebūtu sistēmas statiskais spiediens, apkures sistēmas aprēķina spiedienam PS jābūt vismaz 0,2 bar lielākam par statisko spiedienu un ne mazākam par 1 bar. Norādītie papildus vismaz 0.2 bar ir tvaika spiediens pt, un dažādos literatūras avotos vai tehniskajos noteikumos tas var būt norādīts 0.2 bar - 0.5 bar robežās. Sistēmas aprēķina spiedienu PS izmanto izplešanās tvertnes aprēķinā, taču apkures sistēmas sākotnējo spiedienu PD nosaka tikai pēc izplešanās tvertnes aprēķinu veikšanas. Piemēri spiediena PS noteikšanai, ja pt tiek pieņemts kā 0.2 bar:
Ja izplešanās tvertne nav izvietota cirkulācijas sūkņa uzsūkšanas pusē, bet padeves līnijā (nav ieteicams), tad PS aprēķinā jāiekļauj arī sūkņa spiediens pp izplešanās trauka pieslēguma vietā (sūkņa darba spiediens mīnus spiediena zudumi līnijā no sūkņa līdz tvertnes pieslēguma vietai), jeb PS = PST + pt + pp
Spiedienam apkures sistēmā jānodrošina gan apkures sistēmas darbība (atgaisošanas process, u.c.), gan rezerves ūdens daudzuma VR nodrošināšana izplešanās tvertnē, tādēļ reālajam sākotnējam apkures sistēmas spiedienam PD jābūt vismaz 0.3 bar lielākam nekā PS., jeb PD ≥ PS + 0.3 bar.
1.attēls. 1.attēls Apkures sistēmas shēma, izplešanās tvertne atrodas zemāk par drošības ventili (šeit un turpmāk attēlos: 1 – apkures katls, 2 – drošības ventilis, 3 – izplešanās tvertne, 4 – apkures cirkulācijas sūknis, 5 – pretvārsts, 6 – atgaisotājs, 7 – lodveida krāns, 8 – termometrs, 9 – manometrs, 10 – radiators, 11 – kanalizācija/drenāža); apsaistes elementu izvietojums sistēmā ilustratīvs
Maksimālais apkures sistēmas spiediens ir vienāds ar maksimālo spiedienu tam sistēmas elementam, kam šis rādītājs ir viszemākais (kuram zemākais maksimālais spiediens, tas visvājākais punkts). Apkures sistēmas drošības ventilis tiek izvēlēts, pamatojoties uz sistēmas vājāko elementu. Aprēķinos maksimālais apkures sistēmas spiediens PE būs vienāds ar spiedienu, pie kura nostrādās drošības ventilis. Izplešanās tvertnes tilpuma aprēķinam maksimālo apkures sistēmas spiedienu PE precizē atkarībā no izplešanās tvertnes un drošības ventiļa savstarpējā izvietojuma – spiediens PE tiek palielināts par hidrostatiskā spiediena Δp vērtību, ja drošības ventilis izvietots augstāk nekā izplešanās tvertne (1.attēls), vai attiecīgi samazināts, ja tas izvietots zemāk nekā izplešanās tvertne (3.attēls). Tāpat, izplešanās tvertnes tilpuma aprēķinos PE dažkārt mēdz pieņemt par 5 – 10% zemāku, nekā apkures sistēmas maksimālais spiediens, taču tas ir izvēles jautājums, nevis obligāta prasība.
2.attēls. Apkures sistēmas shēma, izplešanās tvertne atrodas vienā līmenī ar drošības ventili
3.attēls Apkures sistēmas shēma, izplešanās tvertne atrodas augstākajā punktā un augstāk par drošības ventili
Izplešanās tvertnes pretspiedienu PP izvēlas tādu pašu, kāds ir sistēmas aprēķina spiediens PS. Ņemot vērā, ka ieteicamais apkures sistēmas aprēķina spiediens PS ir vismaz 1,0 bar, arī izplešanās tvertnes pretspiedienam PP jābūt atbilstoši vismaz 1,0 bar. Jāatceras, ka apkures sistēmas reālais sākotnējais spiediens PD būs vismaz 0.3 bar augstāks nekā PS. No tā PP ≤ PD – 0.3 bar, jeb, izplešanās tvertnes pretspiedienam jābūt vismaz 0.3 bar mazākam nekā apkures sistēmas sākotnējam spiedienam.
Izplešanās tvertnes tilpuma noteikšanai jāzina precīzs apkures sistēmas tilpums, t.i., siltumnesēja kopējais daudzums apkures katlā, radiatoros, cauruļvados un pārējos apkures sistēmas elementos. Siltumnesējs apkures sistēmā, uzsilstot maina tilpumu – izplešas, tādēļ, lai mazinātu slodzi uz apkures sistēmas aprīkojumu, uzstāda tvertni, kurā šis liekais siltumnesēja daudzums uzkrājas. Apjomu, par kuru palielinās siltumnesēja tilpums, sauc par izplešanās tilpumu VE, savukārt tvertni, kurā šīs papildu siltumnesēja daudzums uzkrājas – par izplešanās tvertni.
Izplešanās tilpumu aprēķina:
kur
VE izplešanās tilpums, litri
V0 siltumnesēja kopējais tilpums sistēmā, litri
kf siltumnesēja izplešanās koeficients maksimālās pieļaujamās temperatūras gadījumā, % (Tabula 1)
ki siltumnesēja izplešanās koeficients sistēmas sākuma temperatūras gadījumā, % (skat. Tabulu 1); ja nav zināms, tad sākuma temperatūru pieņem 10°C.
Tabula 1. Siltumnesēja izplešanās koeficienta vērtības atkarībā no siltumnesēja koncentrācijas un temperatūras.
Informācija par koncentrācijai atbilstoša apkures siltumnesēja sagatavošanu atrodama mūsu rakstā Apkures siltumnesēja koncentrācija
Papildus termiskās izplešanās rezultātā iegūtajam ūdens tilpumam izplešanās tvertnē jābūt minimālai ūdens rezervei VR, lai kompensētu iespējamos ūdens zudumus sistēmā. Praksē to mēdz pieņemt robežās no 10% līdz 30% no tvertnes tilpuma. Standarta prasības nosaka, ka Izplešanās tvertnē ar nominālo tilpumu līdz 15 I ūdens rezervei jābūt vismaz 20 % no šī tilpuma, savukārt izplešanās tvertnēs ar nominālo tilpumu, kas lielāks par 15 I, ūdens rezervei jābūt vismaz 0.5 % no kopējā sistēmas tilpuma, bet ne mazāk par 3 I.
Aprēķina formula izplešanās tvertnes tilpuma noteikšanai, lai nodrošinātu termiskās izplešanās ietekmi, ir
kur
Vterm izplešanās tvertnes aprēķina tilpums, ja aprēķinā iekļauta tikai termiskā izplešanās, litri
VE izplešanās tilpums, litri
P1 absolūtais gaisa pretspiediens izplešanās tvertnē, bar (P1 = PP + 1)
P2 absolūtais sistēmas drošības ventiļa spiediens, bar (P2 = PE + 1 ± Δp). Šo spiedienu maina atkarībā no drošības ventiļa izvietojuma virs vai zem izplešanās tvertnes – spiediens tiek samazināts par hidrostatiskā spiediena vērtību Δp, ja drošības ventilis izvietots zemāk nekā izplešanās tvertne, vai attiecīgi palielināts, ja tas izvietots augstāk nekā izplešanās tvertne. Δp netiek ņemts vērā, ja izplešanās tvertne un drošības ventilis izvietoti vienā augstumā (2.attēls).
Pēc aprēķinātās Vterm vērtības (litri), nosaka nepieciešamo ūdens rezerves tilpumu VR. Ja Vterm < 15 litri, tad VR ir 20% no Vterm. Ja Vterm ≥ 15 litri, tad VR vienāds ar 0.5% no V0, bet ne mazāk par 3 litri. Kad noskaidrota VR vērtība, atkārto iepriekšējo aprēķinu, pievienojot VR vērtību, lai noteiktu minimālo nepieciešamo tilpumu izplešanās tvertnei:
kur
Vmin izplešanās tvertnes aprēķina tilpums, litri
VR rezerves kompensācijas tilpums izplešanās tvertnē, ltri
Noteiktais izplešanās tvertnes aprēķina tilpums Vmin ne vienmēr sakritīs ar ražotāju piedāvāto tvertņu standarta tilpumu. Pēc aprēķina veikšanas apkures sistēmai izvēlas tvertni ar tuvāko tilpumu (izplešanās tvertnes tilpums VTV), kas lielāks nekā noteiktais aprēķina tilpums Vmin.
Kad izvēlētais izplešanās tvertnes tilpums VTV ir zināms, tad nosaka apkures sistēmas reālo sākotnējo spiedienu PD (bar), kas nepieciešams, lai izplešanās tvertnē nodrošinātu arī rezerves siltumnesēja daudzumu VR:
Aprēķinātajam PD jābūt vismaz 0.3 bar augstākam nekā izplešanās tvertnes pretspiedienam PP. Ja tas neizpildās, jāizvēlas izplešanās tvertni ar pakāpi augstāku tilpumu VTV un jāatkārto aprēķins, līdz nosacījums PD ≥ PP + 0.3 bar tiek izpildīts.
Apkures sistēmas sākotnējam spiedienam jābūt vienādam ar aprēķināto PD.
Sistēmas kopējais tilpums ir 500 litri. Kopējais sistēmas augstums ir 6 metri. Maksimālā apkures sistēmas temperatūra ir 70°C, bet minimālā temperatūra 15°C. Drošības ventiļa nostrādes spiediens ir 5 bar (manometriskais spiediens). Drošības ventilis izvietots 3 m zemāk nekā izplešanās tvertne. Siltumnesējs ir ūdens ar 10% pretaizsalšanas koncentrāta piejaukumu.
V0 = 500 l
Tf = 70°C
Ti = 15°C
PE = 5 bar
Kopējais sistēmas augstums ir 6 metri (PST = 0,6 bar), tādēļ sistēmas spiediens PS tiks paaugstināts uz 1.0 bar. Attiecīgi, arī izplešanās tvertnes pretspiediens PP tiks izvēlēts 1 bar. Drošības ventilis izvietots par 3 m zemāk nekā izplešanās tvertne, tādēļ PE koriģēsim par šo spiediena starpību 5 bar – 0.3 bar = 4,7 bar. Jāatceras, ka šīs ir relatīvā spiediena vērtības, bet aprēķinos tiek izmantots absolūtais spiediens. No tabulas atrodam izplešanās koeficientu kf un ki vērtības atbilstošajām Tf un Ti vērtībām 10% siltumnesēja šķīdumam – tās ir attiecīgi 2.6% un 0.43%. Koeficientu noteikšanai starp tabulā norādītajām vērtībām, atļauts izmantot interpolācijas metodi. Ievietojam vērtības formulās un veicam aprēķinus:
Aprēķinātais Vterm ir lielāks par 15 litriem, tādēļ rezerves kompensācijas tilpumu VR noteiksim, kā 0.5% no sistēmas kopējā tilpuma 500 l, tas ir 2.5 litri. Ir noteiks, ka šī vērtība nedrīkst būt mazāka par 3 litriem, tādēļ VR = 3 litri. Atkārtosim tvertnes aprēķinu, ietverot šo vērtību:
Izvēlamies rūpnieciski ražotu tvertni ar tuvāko tilpumu, kas lielāks nekā Vmin, tas ir 24 litri (VTV = 24 l).
Nosakām apkures sistēmas sākotnējo spiedienu PD un pārbaudām, vai izpildās nosacījums PD ≥ PP + 0.3 bar
Nosacījums, kas apkures sistēmas darba spiediens ir vismaz 0.3 bar augstāks nekā izplešanas tvertnes pretspiediens izpildās. Piemērā norādītās sistēmas sākotnējam spiedienam jābūt 1.5 bar, izplešanās tvertnes tilpumam 24 litri un izplešanās tvertnes pretspiedienam jābūt 1 bar.
Svarīgi apzināties, ka apkures sistēmas pareizai ekspluatācijai nepieciešams noteikt ne tikai pareizu izplešanās tvertnes tilpumu, bet arī visā sistēmas ekspluatācijas laikā izplešanās tvertnē nodrošināt nepieciešamo pretspiedienu. Rakstā skaidrojām, ka izplešanās tvertnes pretspiediens ir tieši atkarīgs no sistēmas spiediena, tādēļ apkures sistēmas ekspluatācijas laikā nepieciešams sekot abiem šiem rādītājiem un to savstarpējai atbilstībai. Lai ērtāk varētu noteikt izplešanās tvertnes gaisa pretspiedienu, jau apkures sistēmas izbūves laikā jāparedz iespēja izplešanās tvertni atslēgt no apkures sistēmas un izlaist no tās apkures sistēmas ūdeni. Tam tiek piedāvāti rūpnieciski izgatavoti savienotājelementi (piem., 203008, 1990281). Tikai tad, kad izplešanās tvertnē nav spiediena ietekme no apkures sistēmas, ar automašīnas riepu manometru pārbauda gaisa spiedienu izplešanās tvertnē. Nepieciešamības gadījumā spiedienu palielina ar rokas pumpi vai kompresoru. Pārbaudi obligāti nepieciešams veikt apkures sezonas sākumā, taču arī periodiska pārbaude apkures sezonas laikā garantēs savlaicīgu izvairīšanos no problēmsituācijām. Pašām tvertnēm apkope nav jāveic, un arī nav iespējama, jo membrāna tvertnē iestrādāta rūpnieciski un nav nomaināma.
Jau vairākus gadu desmitus Akvedukts piedāvā Itālijas ražotāja ELBI izplešanās tvertnes (ER, ERCE, ERP), kas sevi pierādījušas ar kvalitatīvo izpildījumu, atbilstību augstajām drošības prasībām un ievērojamu kalpošanas laiku. Tās tiek uzstādītas gan privātmāju apkures sistēmās, gan centralizēto apkures sistēmu siltummezglos. Lielisku atzinību no lietotājiem guvušas arī šī ražotāja multifunkcionālās tvertnes DP un DPV, kas izmantojamas gan kā spiedtvertne ūdens apgādes sistēmās, gan kā izplešanās tvertne apkures sistēmās – pateicoties īpašajam tehnoloģiskajam risinājumam, ražotājs šim izstrādājumam sniedz 5 gadu garantiju. ASV ražotājs GWS piedāvā poliuretāna izplešanās tvertnes HWB (HeatWave™) ar paaugstinātu drošību pret gaisa pretspiediena izmaiņām tvertnē visā ekspluatācijas laikā. Šie un dažādi citi izplešanās tvertņu modeļi apkures un saules sistēmām pieejami Akvedukts noliktavā un tirdzniecības vietās.
Izplešanās tvertne ir sastāvdaļa sistēmai ar paaugstinātu bīstamību, tādēļ jebkurai tvertnei ar tilpumu virs 24 litriem jāatbilst spiedieniekārtu direktīvas prasībām, kas nozīmē rūpīgu ražošanas procesa un gala izstrādājumu uzraudzību, ko veic sertificēta trešās puses organizācija. Atbilstību šīm prasībām apliecina spiedtvertņu marķējums ar CE zīmi. Akvedukts piedāvā tikai un vienīgi spiedieniekārtu direktīvai atbilstošas spiedtvertnes un izplešanās tvertnes.